Trending

Jak choroba tarczycy wpływa na ciążę i płodność

Niewiele rzeczy mogę powiedzieć, w których jestem ekspertem na tym świecie. W rzeczywistości krótka lista zawierałaby przypadkowe zabijanie roślin domowych  i odkładanie na później, aż będę miał 8 ładunków prania do złożenia.

Ale jest kilka innych rzeczy, w których jestem całkiem blisko statusu eksperta po latach nawigowania po nich: ciąża i choroby tarczycy. Mając około 5 lat ciąży łącznie i prawie dwa razy tyle lat od mojej diagnozy tarczycy, nauczyłem się w trudny sposób, jak poruszać się po nich obu… zwłaszcza razem.

Choroba tarczycy + ciąża

Ciąża może być wspaniałym i radosnym czasem, mimo że ma swoje zmagania.

Ale jest też inna strona ciąży, która może łamać serce i niszczyć… a jest nią bezpłodność i utrata. Niedawno udostępniłem post o chorobie tarczycy i schorzeniu autoimmunologicznym często odpowiedzialnym za niedoczynność tarczycy, zwanym zapaleniem tarczycy Hashimoto . Nie tylko może powodować wyniszczające zmęczenie, niepokój, wypadanie włosów, niemożność schudnięcia i wiele więcej — może również powodować niepłodność i problematyczne ciąże. Więcej informacji: https://i-zdrowie.pl/

To jest coś, co przyznaje konwencjonalna społeczność medyczna, ale wydaje się, że nie ma wielu dobrych zasobów dla kobiet w ciąży z chorobami tarczycy. W czasie ciąży i połogu nasze hormony przechodzą przez dzwonek. Nie jest to w żaden sposób złe, ale z powodu przytłaczającej ilości zmian hormonalnych może wywołać niekorzystną reakcję tarczycy.

Nierozpoznany lub niewłaściwie leczony problem z tarczycą może również prowadzić do różnych komplikacji związanych z ciążą i porodem. W rzeczywistości nieleczona choroba tarczycy zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, stanu przedrzucawkowego, poronienia, niskiej masy urodzeniowej, anemii, a nawet urodzenia martwego dziecka.

Problemy z tarczycą: na co zwrócić uwagę

Prawidłowa diagnoza zajęła mi lata i jestem niezmiernie wdzięczna, że ​​moje dzieci są zdrowe, a ciąża przebiegła pomyślnie. Ale żałuję też, że nie znałem objawów i o co poprosić lekarzy.

Choroba tarczycy nie jest czymś, z czym można się zadzierać, zwłaszcza przed ciążą iw jej trakcie. Każdy, kto chociażby podejrzewa chorobę tarczycy, powinien poddać się badaniom, najlepiej przed ciążą lub jak najszybciej. Zapytaj o wyniki i upewnij się, że lekarz korzysta z najbardziej aktualnych referencji. W zależności od szkoły myślenia lekarza, mogą używać przestarzałych zakresów referencyjnych. Więcej informacji: https://na-odpornosc.pl/

5 testów laboratoryjnych na żądanie

Dr Izabella Wentz, twórca serialu dokumentalnego The Thyroid Secret , zaleca te pięć testów, które pomogą zidentyfikować potencjalny problem z tarczycą:

  1. Hormon stymulujący tarczycę (TSH)  — jest to hormon przysadkowy, który mierzy poziom hormonu tarczycy we krwi. Gdy jest niski, może to oznaczać, że poziom hormonu tarczycy wytwarzanego przez tarczycę jest zbyt wysoki. Gdy TSH jest zbyt wysokie, może to oznaczać, że poziom hormonu tarczycy wytwarzanego przez tarczycę jest zbyt niski.
  2. Free T3/Free T4  — Mierzy poziom aktywnych hormonów we krwi.
  3. Reverse T3  — Pomoże to ustalić, czy masz nadczynność czy niedoczynność tarczycy. Zwykle jest niski w przypadkach niedoczynności tarczycy i wysoki w przypadkach nadczynności tarczycy. Reverse T3 mierzy ilość nieaktywnego T4 w organizmie i jest najbardziej pomocny w diagnozowaniu niedoczynności tarczycy.
  4. Przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycy/przeciwciała przeciw tyreoglobulinie (przeciwciała TPO/TG) — mierzy przeciwciała i jest doskonałym testem do wykrywania  stanu, który tworzy się lata przed jego pojawieniem się w teście TSH.
  5. USG tarczycy  — szczególnie zalecane, jeśli lekarz podejrzewa nieprawidłowy wzrost lub jeśli masz wiadomą chorobę tarczycy.

Jeśli którekolwiek z tych laboratoriów wyjdzie poza normalny zakres, skontaktuj się z lekarzem, aby ustalić najlepsze praktyki, aby przywrócić je do normalnego zakresu. Czasami może to wyglądać jak leki, a innym razem wymaga interwencji związanych ze stylem życia, takich jak dieta, suplementacja i usuwanie toksyn z życia. Więcej informacji: https://icd10.com.pl/

Czynnik genowy

Istnieje mutacja genu znana jako mutacja MTHFR, która również może mieć naprawdę duży wpływ na ciążę. Wielu lekarzy nie jest zaznajomionych z badaniami nad tym genem i nie uznaje tej mutacji za ryzyko… ale tak jest!

Niezliczone kobiety mają tę mutację genu i dlatego warto ją przetestować. Obecnie istnieją nawet testy domowe,  które testują tę mutację.

Folian kontra kwas foliowy

Jedną z kluczowych części mutacji genu MTHFR jest niezdolność do prawidłowej metylacji folianu (zwłaszcza w syntetycznej postaci kwasu foliowego). Tak więc kwas foliowy dostający się do organizmu nie jest przetwarzany i wchłaniany. Kobiety w ciąży potrzebują 400 mcg kwasu foliowego dziennie, ponieważ pomaga on zapobiegać wadom wrodzonym i jest niezbędny dla rozwoju dziecka. Jednakże, jeśli jesteś kobietą, która ma tę mutację genu, nie będziesz w stanie prawidłowo wchłonąć kwasu foliowego i musisz przyjmować prawdziwą wersję kwasu foliowego o nazwie folian.

To prawdziwa tragedia, że ​​dzieci nie otrzymują odpowiednich składników odżywczych i cierpią z tego konsekwencje tylko dlatego, że lekarzom brakuje oznak, które mówią, że te matki muszą przyjmować inną (prawdziwą formę!) formę kwasu foliowego. Osobiście, jeszcze zanim dowiedziałem się, że mam mutację MTHFR, wybrałem prenatalną z naturalną formą folianu… tak na wszelki wypadek.

Osoby z tą mutacją powinny rozważyć całkowite usunięcie kwasu foliowego z diety. Jest to syntetyczna wersja kwasu foliowego i ma tendencję do ukrywania się w przetworzonej żywności i wzbogaconych mąkach. Lepiej jest wybrać zdrowsze alternatywy, takie jak warzywa bogate w kwas foliowy i owoce o niskim indeksie glikemicznym, takie jak jeżyny. Rezygnacja z glutenu to kolejny świetny sposób na uniknięcie kwasu foliowego. Więcej informacji: https://wydzialurody.pl/

Flary tarczycy podczas ciąży

Najczęstszą postacią nadczynności tarczycy w ciąży jest choroba Gravesa-Basedowa. W rzeczywistości 1 na 1500 kobiet dotknie w czasie ciąży. Dzieje się tak, gdy w organizmie występuje naprawdę wysoki poziom hCG.

Według American Thyroid Association najczęstszą niedoczynnością tarczycy jest choroba autoimmunologiczna Hashimoto. ATA stwierdza: „W przybliżeniu 2,5% kobiet będzie miało nieznacznie podwyższone TSH powyżej 6, a 0,4% będzie miało TSH powyżej 10 w czasie ciąży”.

Oba te stany mogą mieć niekorzystny wpływ zarówno na mamę, jak i dziecko, dlatego ważne jest, aby się nimi zająć. Przejęcie odpowiedzialności za swoje zdrowie w czasie ciąży jest niezbędne dla was obojga. Jeśli obecnie zmagasz się z niepłodnością lub cierpiałeś na poronienia, miej nadzieję, że istnieją sprawdzone kroki, które możesz zacząć podejmować, aby poprawić swoje zdrowie i zwiększyć swoje szanse na poczęcie.

Adresowanie wyzwalaczy tarczycy

Jednym z dużych kroków w kierunku zdrowia tarczycy jest po prostu zajęcie się wyzwalaczami, które mogą powodować nieprawidłowe działanie tarczycy.

Dziurawy Gut

Nieszczelne jelito lub przepuszczalność jelit  występuje, gdy organizm nie jest w stanie przetwarzać żywności i składników odżywczych we właściwy sposób. Zasadniczo jelito staje się nieszczelne, a żywność i inne bakterie prześlizgują się przez pęknięcia, powodując problemy z trawieniem i wchłanianiem. Jeśli tak jak ja jesteś miłośnikiem nauki, ten artykuł może okazać się bardzo pomocny w wyjaśnieniu technicznych aspektów przepuszczalności jelit.

Niedobory składników odżywczych

Ten jest duży. W zależności od diety łatwo jest mieć naprawdę mało niektórych niezbędnych składników odżywczych, takich jak żelazo, magnez, selen i witamina D. Problemy z jelitami mogą również zmniejszać zdolność organizmu do skutecznego przetwarzania tych składników odżywczych.

Jeśli występuje problem w jelitach, to bez względu na to, ile spożywamy tych suplementów lub jemy produkty bogate w składniki odżywcze, organizm nie będzie w stanie wydobyć z nich całej dobroci. Jest to szczególnie ważne w czasie ciąży, ponieważ istnieje zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Zaburzenia czynności nadnerczy

Stres jest ogromnym składnikiem ogólnego samopoczucia. Zdolność lub niezdolność do radzenia sobie ze stresem może bezpośrednio wpływać na zdrowie. Nasze ciała uwalniają kortyzol w oparciu o nasze reakcje na okoliczności i środowisko. Nasze ciała mogą uwolnić za dużo lub za mało w zależności od tego, czego potrzebuje. Kiedy kortyzol wysycha, wchodzimy w stan zmęczenia nadnerczy.

Objawy takie jak niskie ciśnienie krwi, zmniejszony popęd płciowy, łagodna depresja i uczucie przytłoczenia lub niezdecydowania mogą wynikać z dysfunkcji nadnerczy.

Wrażliwość na żywność

Czy kiedykolwiek czułeś się spuchnięty lub wzdęty po jedzeniu? A może masz rozstrój żołądka lub doświadczasz wybuchu trądziku, mimo że jesteś już nastolatką? Wszystkie te objawy mogą wskazywać, że twoje ciało jest wrażliwe na to, co właśnie zjadłeś.

Wrażliwości pokarmowe, takie jak gluten, nabiał i soja, są dość powszechne, więc spróbuj usunąć je z diety i przygotuj się na ogromną poprawę samopoczucia. Gluten może nawet powodować nieszczelne jelita, więc dla tych, którzy próbują wyleczyć przepuszczalność jelit, wyeliminowanie glutenu jest koniecznością.

Brak równowagi cukru we krwi

Ten idzie w parze z podtrzymywaniem nadnerczy. Kiedy  równoważymy poziom cukru we krwi, może to zmniejszyć lęk i przeciwciała tarczycy. Dr Wentz zaleca redukcję rafinowanych węglowodanów i zwiększenie ilości dobrych tłuszczów i białek. Białka i dobre tłuszcze sprawiają, że dłużej jesteś zadowolony i dostarczasz więcej energii do wchłonięcia.

Toksyczność

Toksyczne nagromadzenie jest również powszechne u osób zmagających się z chorobami tarczycy. Są pewne rzeczy, takie jak powietrze, którym oddychamy  lub woda, którą pijemy, które możemy podjąć w celu poprawy. Być może nadszedł czas, aby oczyścić stare kosmetyki i środki czystości wypełnione szkodliwymi składnikami i przestawić się na bardziej naturalny sposób robienia rzeczy. Oto kilka wspaniałych kroków, które należy podjąć, aby osiągnąć ten cel.

Infekcje

Należy zająć się podstawowymi infekcjami i przerostem bakterii, takich jak Candida, szczególnie dla tych, którzy mają problemy z zajściem w ciążę. Istnieje wiele naturalnych produktów, które mogą pomóc zwalczyć infekcje jelitowe, ale polecam przestrzeganie dobrze zbadanego programu i współpracę z przeszkolonym lekarzem. Jest to szczególnie ważne dla tych, które są obecnie w ciąży! Więcej informacji: aptekiarnika.pl

Jod podczas ciąży?

W funkcjonalnym świecie medycyny, to , czy powinieneś brać jod , czy nie, jest gorącym tematem. Niektórzy twierdzą, że potrzebujesz go do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, podczas gdy inni stanowczo się temu sprzeciwiają. W zależności od tego, gdzie mieszkasz na świecie, możesz nie potrzebować dodatkowej suplementacji.

W ciągu pierwszych 10-12 tygodni ciąży dziecko jest całkowicie zależne od mamy, jeśli chodzi o hormon tarczycy. Następnie maluch potrzebuje jodu, aby wyprodukować własny hormon. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 250 µg/d dziennego spożycia jodu, jednak w USA nasza dieta zazwyczaj dostarcza wystarczającą ilość jodu, więc skonsultuj się z lekarzem, czy potrzebujesz dodatkowej suplementacji.

Znajdź lekarza, który rozumie tarczycę

To prawdopodobnie jest oczywiste, ale znalezienie lekarza, który rozumie chorobę tarczycy i jej wpływ na ciążę, ma kluczowe znaczenie dla procesu poczęcia (dla osób z niepłodnością) i przez cały okres ciąży. Poszukaj kogoś, kto ma wiedzę na temat tarczycy i jest otwarty na interwencje związane ze stylem życia wraz z niezbędnymi lekami, jeśli są potrzebne.

Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyłem się przez te wszystkie lata wspólnego zarządzania ciążą i chorobami tarczycy, to jest to:

Jesteś swoim własnym adwokatem i jesteś adwokatem swojego dziecka. Jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak, bądź głosem dla siebie i swojego dziecka. Zadawaj pytania, prowadź badania i nie bój się bronić siebie.

Więcej pomocy tarczycy (dla ciąży i poczęcia)

Przedzieranie się przez wszystkie informacje o tarczycy i ciąży może być trochę przytłaczające. Nie jesteś sam i chcę podzielić się jednym zasobem, którego chciałbym mieć lata temu. Prawdopodobnie słyszałeś o serialu dokumentalnym zatytułowanym Tajemnica tarczycy , ale na wszelki wypadek zawiera informacje od dr Izabelli Wentz i dziesiątek najlepszych ekspertów od tarczycy. Jest cały odcinek poświęcony płodności i tarczycy, więc niezależnie od tego, czy próbujesz zajść w ciążę, jesteś w ciąży, czy zmagasz się z poporodowym zapaleniem tarczycy, ta seria będzie bardzo pomocna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *