Trending

Jak używać kminku do trawienia, zdrowia immunologicznego i wielu innych?

Zawsze fascynuje mnie poznawanie prozdrowotnych właściwości popularnych przypraw kuchennych . Używamy mielonego kminku w proszku, gdy robimy chili, tacos, curry lub fajitas (co jest często!). W rzeczywistości kminek jest gwiazdą wielu dań kuchni meksykańskiej, hiszpańskiej, bliskowschodniej i indyjskiej.

W USA kminek jest powszechnie używany w pakowanych przyprawach do taco, ale proszę… nie jedz ich! Zrób szybką i łatwą mieszankę przypraw (wymienioną w dalszej części tego postu) i pomiń sód i wypełniacze znajdujące się w tych małych opakowaniach.

Kminek to znacznie więcej niż tylko kolejna przyprawa, którą można dodać do mieszanki przypraw. Ma wyrazisty smak, który sprawia, że ​​jest ulubieńcem wielu osób, ale oczywiście jego właściwości prozdrowotne też są imponujące! Zawsze zamawiam kminek luzem na kilogramy i trzymam słoik z masonem wielkości kwarty w szafce na przyprawy, aby był łatwy w użyciu. Dlatego:

Mała historia kminku

Podobnie jak cynamon , kminek ma długą i czcigodną historię. W rzeczywistości jest to jedno z najwcześniejszych ziół uprawianych w Azji i Europie. Więcej informacji: https://travel-med.pl/

Pierwotnie pochodzące z Egiptu (starożytni Egipcjanie faktycznie używali go w procesie mumifikacji!), to maleńkie nasionko małej rośliny należącej do rodziny pietruszki stało się popularne w starożytnej Grecji i Rzymie. Co ciekawe, w średniowieczu kminek symbolizował miłość i wierność, często był prezentowany na weselach lub pieczony w bochenkach chleba wysyłanych z żołnierzami na bitwę. Koloniści hiszpańscy i portugalscy wprowadzili ją później do obu Ameryk.

Podobnie jak w przypadku większości przypraw, te i inne kultury cenili kminek nie tylko ze względu na jego zapach i smak, ale także ze względu na jego właściwości lecznicze. Tradycyjne teksty opisują jego stosowanie jako środka moczopędnego, uspokajającego żołądek i powstrzymującego wzdęcia. Niektóre kultury używały go dla zdrowia kobiet i stymulowania miesiączki.

Jak wiele ziół, kminek może być stosowany w okładach , zwłaszcza na obrzęk lub ból gardła. Znalazłem nawet odniesienie do środka polegającego na mieszaniu kminku i ghee, aby złagodzić czkawkę!

Korzyści z kminku

Ta pospolita przyprawa ma wiele zastosowań i korzyści jako środek zaradczy i została dobrze przebadana pod kątem jej działania:

Źródło witamin

Kminek jest uważany za dobre źródło żelaza, manganu, magnezu, fosforu i innych minerałów. Zawiera również witaminę A, witaminę C, witaminę E i B6, a także korzystne aminokwasy.

Niektóre badania pokazują, że kminek może stymulować produkcję enzymów trzustkowych i wspomagać trawienie. Ta  herbata z kolendry i kopru włoskiego  jest moim ulubionym wyborem na bóle brzucha i gazy w naszym domu. Jest to również dobre dla każdego, kto próbuje wyleczyć swoje wnętrzności .

Dobre dla mózgu

Jedno z badań wykazało, że kminek chroni  przed utratą pamięci i szkodliwym wpływem stresu na organizm . Stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, co wywołało nawet badania nad potencjalnymi korzyściami u pacjentów z chorobą Parkinsona.

Bogaty w przeciwutleniacze

W innym badaniu oceniono zawartość przeciwutleniaczy i stwierdzono, że jest bardziej skuteczny niż inne popularne przeciwutleniacze, w tym witamina C. Niektóre badania laboratoryjne wykazały, że może ona nawet odgrywać rolę w walce z rakiem. Więcej informacji: https://swiatzdrowia24.pl/

Może pomóc zrównoważyć poziom cukru we krwi

Jeszcze inne badanie wykazało, że kminek skutecznie zwiększa wrażliwość na insulinę , dzięki czemu jest korzystny dla diabetyków. W rzeczywistości, badanie dotyczące szczurów z cukrzycą, którym podawano ekstrakt z kminku, wykazało, że kminek  był bardziej skuteczny  w zmniejszaniu poziomu glukozy we krwi i produkcji AGE niż glibenklamid, lek przeciwcukrzycowy.

Jeszcze więcej badań wykazało, że  ekstrakt z kminku obniża  całkowity cholesterol, triglicerydy i markery zapalenia trzustki u szczurów z cukrzycą. Wydaje się nawet, że powstrzymuje nadmierny przyrost masy ciała.

łagodzi astmę

Jeszcze więcej badań wykazało właściwości przeciwastmatyczne kminku, ponieważ działa on jako brochiodiator i może pomóc pacjentom z astmą. Jako środek wykrztuśny działa na rozluźnienie flegmy i ułatwia jej usunięcie.

Pomaga przeziębienia

Naturalne środki na przeziębienie często zawierają kminek ze względu na jego potencjalną zdolność do przyspieszania powrotu do zdrowia. Jest bogatym źródłem witaminy C i żelaza, które mogą pomóc w regeneracji. Olejki eteryczne zawarte w kminku pomagają również organizmowi w walce z infekcją, a jak wspomniano, niektórzy ludzie uważają, że przynosi ulgę w kaszlu i kichaniu poprzez wysuszenie nadmiaru śluzu.

WSKAZÓWKA: Wymieszaj trochę kminku w proszku z odrobiną surowego miodu, aby szybko zwalczyć przeziębienie.

Odchudzanie + Detoks

Kminek może nawet pomóc w utracie wagi. W badaniu z 2014 r. zbadano skutki spożywania 3 gramów (nieco mniej niż łyżeczka) kminku dziennie. Obie grupy zastosowały się do tych samych porad żywieniowych i zmniejszyły spożycie kalorii o 500 kalorii. Po 3 miesiącach grupa spożywająca kminek straciła 3 funty więcej niż grupa kontrolna, która nie spożywała kminku.

Badania przyczyniają się do zdolności kminku do modyfikowania produkcji kwasów tłuszczowych w wątrobie ze względu na jego właściwości ochronne. W tym badaniu  kminek chronił wątroby szczurów przed toksycznością z powodu spożywania etanolu i zjełczałego oleju słonecznikowego.

Dobre dla kości

Kmin  miał działanie przeciwosteoporotyczne  na szczury, które rywalizowały z lekami, ale bez negatywnych skutków. Potrzebne są dalsze badania, ale ogólnie uważa się, że jest to bezpieczny środek. Więcej informacji: https://witalnosc-zdrowie.pl/

Dość imponujące korzyści dla zioła znajdującego się w opakowaniach przypraw w sklepie spożywczym! Jeśli nie używasz jeszcze kminku do gotowania, istnieje wiele sposobów na jego wykorzystanie!

Sposoby wykorzystania kminku

Ta ostra przyprawa ma mnóstwo zastosowań kulinarnych, ale to znacznie więcej niż tylko przyprawa! Wypróbuj te różne zastosowania, aby codziennie czerpać korzyści!

Zastosowania kulinarne

Istnieje nieskończona ilość sposobów wykorzystania tej przyprawy w kuchni. Ważne jest, aby te mieszanki przypraw:

  • Przepis na przyprawy do taco
  • Przepis na przyprawy Fajita
  • przepis na przyprawę curry

W szczyptę (gra słów nie zamierzona), kiedy nie mam przygotowanej mieszanki przypraw, czasami używam zwykłego kminku do doprawiania tacos lub fajitas i prawie nie tęsknimy za innymi przyprawami!

Dobrze sprawdza się również dodawanie kminku do omletów i jajecznicy lub wypróbuj go na sucho wcierając w mięso przed grillowaniem. Posyp warzywa przed pieczeniem lub dodaj trochę ryżu, aby uzyskać mieszankę ryżu o smaku taco.

Ochrona skóry

Może nie jest to pierwsza rzecz, jaka przychodzi mi do głowy, ale kminek świetnie sprawdza się również w przepisach pielęgnacyjnych. W szczególności tworzy doskonały peeling do twarzy po zmieszaniu z miodem. Jest naturalnie antybakteryjny i lekko złuszczający, usuwając zanieczyszczenia. Bogate źródło witaminy E, pomaga również naprawiać uszkodzenia skóry i zachować młody wygląd.

Olejek eteryczny

Nie jest to jeden z najczęstszych olejków eterycznych ze względu na wyjątkowo ostry zapach, ale olejek z kminku jest świetną rzeczą do trzymania w szafce z lekarstwami. Rozcieńczony może być stosowany zewnętrznie, aby uspokoić żołądek. Lub dodaj kroplę do mieszanki z dyfuzorem, aby złagodzić nudności i oczyścić powietrze.

Herbata detoksykująca

Dodaj tę herbatę detoksykującą CCF do swojej rutyny, aby uzyskać korzyści trawienne i odchudzające.

Gdzie kupić kminek?

Oczywiście możesz kupić tę niesamowitą małą przyprawę w większości sklepów spożywczych, ale upewnij się, że jest wysokiej jakości. Zwykle zamawiam go tutaj, ponieważ jest organiczny i świetnie smakuje!

Przestrogi i zagrożenia

Kminek to zioło kulinarne, powszechnie uważane za bezpieczne i nietoksyczne, nawet w umiarkowanych dawkach. Dodaję go obficie do jedzenia, a kubki smakowe są generalnie świetnym przewodnikiem po odpowiedniej ilości do spożycia. Więcej informacji: https://abczdrowie.info.pl/

Przy wysokich dawkach leczniczych istnieje kilka potencjalnych skutków. Może obniżać testosteron w bardzo dużych dawkach, więc mężczyźni mogą nie chcieć spożywać dużych ilości przez długi czas. Stosuje się go w dużych dawkach, aby rozpocząć miesiączkę, dlatego należy zachować ostrożność przy dużych dawkach u kobiet w ciąży, ponieważ może wystąpić ryzyko poronienia.

Ze względu na wyżej wymienione działanie cukru we krwi, mózgu i układu odpornościowego, każdy, kto ma schorzenia, powinien bezwzględnie skonsultować się z lekarzem przed użyciem większych niż kulinarne ilości tej przyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *